Ľudia, ktorí prajú smrť, nepotrebujú nenávisť a osočovanie. A my by sme nemali utekať.

Autor: Arnold Kiss | 31.8.2015 o 11:10 | (upravené 4.9.2015 o 15:44) Karma článku: 11,49 | Prečítané:  4200x

Tento článok som napísal na mobile vo vlaku z Košíc a dal som ho na svoj Facebook profil, uvedomil som si však aj to, že nie každý chodí na fb aby čítal romány - tak to dám radšej aj sem.

"Už je fakt na čase z tejto krajiny odísť..." - konštatovanie, ktoré čítam, najmä po čerstvých udalostiach čoraz častejšie...

Nie. To, že si tisíce a tisíce Slovákov/obyvateľov Slovenska prajú, aby imigranti "kapali" a napriek tomu, že si uvedomujú že v tej dodávke rodičia videli svoje deti umierať strašnou smrťou a potom ich v smrti nasledovali; napriek tomu že sa tento národ a jeho "mlčanlivá väčšina" ukazuje byť čím ďalej, tým pokryteckejsou, neľudskejšou a krutejšou, nechcem odtiaľto zdrhnúť. Rozmýšľal som nad tým.. ale reálne? Riešil by som tým len svoj problém v dobe, kedy je najviac treba práve solidaritu a spoločnú prácu. Treba učiť a ísť príkladom.

Všetci, úplne všetci tí ľudia čo nenávidia, prajú smrť a utrpenie,* ... sa boja. Majú smrteľný strach z toho, že ich už aj tak ťažké životy v tejto krajine sa stanú ešte ťažšími. Majú strach, lebo nemajú komu veriť, o koho sa oprieť. Nepoznajú hodnotu cudzieho života.

Tento strach sa snažia (a budú sa aj naďalej snažiť) využiť populisti - a hej, Kotleba a spol. získajú čím ďalej tým viac podpory a moci. Ale je to len "naša" chyba.

Násilia a utekania sme už mali dosť, poďme sa teraz radšej zamyslieť nad riešeniami.

Čo môžete vy konkrétne spraviť pre svoje najbližšie okolie? Čo môžete spraviť v rámci svojej rodiny/vchodu/ulice/mestskej časti/obce pre to, aby sa nešíril strach a zlo?

Pomôže jednoduché rozprávanie sa s ľuďmi, ukázanie ľudskosti, opory, pomoci - toho, že ste tu pre svoje okolie a dokým ste tu, nemusia sa žiadnych imigrantov báť, nepotrebujú ich nenávidieť. 
Tým, že začnete riešiť spoločenské problémy na najnižšej úrovni - u seba, na medziľudskej - a postupne môžete pracovať na väčších - ak zistíte, že z toho niečo máte, môžete veci meniť.

Žijeme v dobe, keď sa ľudia s rozhľadom, vzdelaním a možno nejakým multikulturálnym názorom stiahli na internet a zabudli/rozhodli sa ne- komunikovať s ľuďmi, ktorí tie možnosti nemajú/nevyužívajú, a keď áno, dostanú sa k tomu najjednoduchšie prístupnému - topky, čas, konšpiračné weby a často nábožensko-konzervatívne portály kde sa združujú podobne rozmýšľajúci ľudia a navzájom sa v názoroch a myšlienkach utvrdzujú a podporujú.

Nemôžeme na týchto ľudi - často sú to naši bratranci, sesternice, ujovia, tety, starí rodičia, susedia, kolegovia atď. zabudnúť a zanevrieť...

Venujme im trochu konverzácie, pozornosti, pomôžme im. Najskôr to pôjde ťažko a naše názory sa možno budú škrieť, ale dajú sa dosiahnuť dlhodobé výsledky - treba vytrvať, neutekať, nevzdávať sa.

Našim cieľom by nemalo byť to, aby sme boli nejakí misionári dobrej vôle, či niečo podobné - ide o to byť TU a byť tu pre ostatných. Ide o to oplácať nenávisť láskou, unáhlenosť trpezlivosťou. 

Predpokladám, že pod týmto článkom budú povolené komentáre. Prosím, myslite na to, že si nenárokujem mandát na pravdu, ani na hodnotové súdy, nikoho sa nesnažím znevažovať a netvrdím, že iba môj názor je správny. Cieľom tohto článku/blogu/statusu je iba podnietiť ľudí k zamysleniu a k pozitívnej činnosti. A je to naivné, mladé, idealistické. 

 

* vybral som z textu "nechcú príchod,", pretože to tam nemalo proste byť. Rozumiem a súhlasím s ľuďmi, že masová migrácia do EÚ väčšine krajín neprospeje, ba priam ublíži a ospravedlňujem sa tým, ktorým práve ten kúsok textu zvyšoval tlak

- k tejto...eseji? som sa myšlienkovo dopracoval po tom, čo som sám dlhšiu dobu cítil nepochopenie a nenávisť voči ľuďom, ktorých názorom som nerozumel. Ospravedlňujem sa a idem to meniť, pracovať na sebe. Nové prostredie, v ktorom som sa ocitol je pre to dokonalé. Od Septembra v rámci programu Teach for Slovakia učím v Turni nad Bodvou pri Moldave nad Bodvou na základnej škole. Už za jeden týždeň som v tomto novom prostredí vycítil plno nenávisti voči cudzím a nepochopeným veciam, ľuďom, myšlienkam..

- ďakujem kamarátovi Adamovi, že na fb zdieľal interview so Zygmuntom Baumanom (nájdete tu: http://technet.idnes.cz/zygmunt-bauman-rozhovor-sociolog-uprchlici-migrace-technologie-modernita-stesti-gjb-/veda.aspx?c=A150826_151023_veda_mla ), ktorý ma čiastočne podnietil k napísaniu článku a ďakujem Ivanovi, ktorý navrhol, aby som z toho spravil blog.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?